ISJ(top)]  >>  [Committee]  >>  Committee Organization (FY2012/2013)
[FY2010/2011(in Japanese)]<< >>[FY2014]

[Committee Organization]

At the end of March, 2014
FY2012/2013

Editorial Committee 
Chairperson: Nobuyuki NAKAYAMA (Fuji Xerox Co., Ltd.)
Vice-Chairperson:Takeichi TATSUTA (Fujifilm Corporation), Takashi BISAIJI (Ricoh Company, Ltd.)
Editing Manager: Kazuki NAKAMURA (Chiba University)   Editing Co-manager: Koji SUZUKI (former Ricoh)
Editors: Mitsuhiro IKEDA (Mitsubishi Paper Mills Limited), Shinjiro UMEZU (Waseda University), Shigeru KITAKUBO (Nippon Institute of Technology), Masatoshi KIMURA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Toshiharu KUROSAWA (former Matsushita Electric), Masaki TAKAHASHI (Toshiba Tec Corporation), Tatsuo TAKEUCHI (Canon Inc.), Masahiro TSUTSUMI (Kyocera Document Solutions Inc.), Atsusi TOMOTAKE (Konica Minolta Inc.), Hiroyoshi NAITO (Osaka Prefecture University), Norio NAGAYAMA (Ricoh Company, Ltd.), Toshio NISHINO (Sharp Corporation), Shuichi MAEDA (Tokai University), Hiroshi YAMAZAKI (former Konica Minolta)
Technical Committee 
Chairperson: Makoto OMODANI (Tokai University)
Vice-Chairperson: Masatoshi KIMURA (Fuji Xerox Co., Ltd.)
 Technical Committee on Image Evaluation Technology 
 
Chief: Tetsuya ITO (JBMIA)
Members: Koji ASHIZAKI (Sony Corporation), Shuji ICHITANI (Konica Minolta Inc.), Osamu IDE (Fuji Xerox Co., Ltd.), Susumu IMAKAWA (Ricoh Company, Ltd.), Takeo KOMAZAKI (Fujifilm Imaging Systems Co., Ltd.), Satoshi SAITO (Canon Inc.), Takuroh SONE (Ricoh Company, Ltd.), Eiji YAMADA (Fujifilm Imaging Protech Co., Ltd.)
 Technical Committee on Electrophotographic Techonology 
 
Chief: Yukio NAGASE (Canon Inc.)
Members: Toshihiro KASAI (Toshiba Tec Corporation), Chihiro KOMORI (HPMSD Corporation), Tomoyuki SHIMADA (Ricoh Company, Ltd.), Satoshi TAKAYAMA (Toshiba Corporation), Hirofumi NAKAMURA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Yoshihiro HATTORI (Konica Minolta Inc.), Akiteru FUJII (Mitsubishi Chemical Corporation), Hiroyuki MATSUSHIRO (Ricoh Company, Ltd.), Takeshi MENJO (Canon Inc.), Yasuaki WATANABE (Fuji Xerox Co., Ltd.)
 Technical Committee on Toner Techonology 
 
Chief: Tatsuya TADA (Canon Inc.)
Members: Toshio UEHARA (Trek Japan K.K.), Hideki Ota (Kyocera Document Solutions Inc.), Masatoshi KIMURA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Takashi KUBO (Kao Corporation), Hiromichi KOBAYASHI (Powdertech Co., Ltd.), Noboru SAWAYAMA (Ricoh Company, Ltd.), Chiaki SUZUKI (Fuji Xerox Co., Ltd.), Daisuke HARADA (Clariant Japan K.K.), Katsuyoshi HOSHINO (Chiba University), Yasushi HOSHINO (Tokyo Denki University)
 Technical committee on Image Processing Techonology 
 
Chief: Makoto MATSUKI (former NTT Qualis)
Members: Yoshito ABE(Industrial Research Institute of Niigata Prefecture), Akira ISHII (Fuji Xerox Co., Ltd.), Hiromi OKUBO (Ricoh Company, Ltd.), Shigeaki KAKUTANI (Seiko Epson Corporation), Hiroaki KOTERA (Chiba University), Hidekazu SEKIZAWA (IIEEJ), Takeshi MAKITA (Canon Inc.)
 Technical Committee on Imaging Terminology 
 
Chief: Shigeru KITAKUBO (Nippon Institute of Technology)
Members: Akira IGARASHI (JACI), Kazuomi SAKATANI (Konica Minolta Inc.), Shinri SAKAI (The University of Tokyo), Tsutomu SHOHDOHJI (Nippon Institute of Technology), Tatsuya TADA (Canon Inc.), Katsuhiko NISHIMURA (Canon Inc.), Akihiko NODA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Masahiko FUJII (Fuji Xerox Co., Ltd.), Yasushi HOSHINO (Tokyo Denki University), Yoshihiko HOTTA (Ricoh Company, Ltd.), Kazuhisa YANAKA (Kanagawa Institute of Technology)
 Technical Committee on Inkjet Technology 
 
Chief: Masahiko FUJII (Fuji Xerox Co., Ltd.)
Members: Hirotoshi EGUCHI (Ricoh Company, Ltd.), Shinichi OKADA(DIC Corporation), Sadanao OKUDA (Riso Kagaku Corporation), Shinri SAKAI (The University of Tokyo), Masayuki TAKADA (Brother Industries, Ltd.), Kiyohiko TAKEMOTO (Seiko Epson Corporation), Atsushi TOMOTAKE (Konica Minolta Inc.), Kazuhiro NAKAJIMA (Canon Inc.), Masanori NAGOSHI (Mitsubishi Paper Mills Limited), Shunsuke WATANABE (Seiko Epson Corporation)
 Technical Committee on Electronic Paper 
 
Chief: Yoshihiko HOTTA (Ricoh Company, Ltd.)
Members: Isao AMEMIYA (Toshiba Corporation), Hideaki UEDA (Daiso Co., Ltd.), Makoto OMODANI (Tokai University), Takeo KAWASE (Nippon Shokubai Co., Ltd.), Takashi KITAMURA (Chiba University), Norihisa KOBAYASHI (Chiba University), Takayuki SANO (Tomoegawa Co., Ltd.), Akira SUZUKI (Chiba University), Yasuo TOKO (Stanley Electric Co., Ltd.), Shuichi MAEDA (Tokai University), Takashi MORIKAWA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Tohru YASHIRO (Ricoh Company, Ltd.)
 Technical Committee on Thermal Printing Technology 
 
Chief: Hirotoshi TERAO (Alps Electric Co., Ltd.)
Members: Taro ASAKURA (Toshiba Hokuto Electronics Corporation), Akira IGARASHI (JACI), Katsuyuki OSHIMA (Dai Nippon Printing Co., Ltd.), Takahisa TERASHIMA(Fujifilm Corporation), Masatoshi NAKANISHI (Rohm Co., Ltd.), Toyoko FUJII (Sony Corporation), Osamu MAJIMA (Majima Laboratory Inc.), Kazuhiro WATANABE (Kyocera Corporation)
 Technical Committee on Imaging Materials 
 
Chief: Masaaki YOKOYAMA (Osaka University)
Members: Mitsutoshi OKANO (Tokyo Polytechnic University), Norihisa KOBAYASHI (Chiba University), Hiroyoshi NAITO (Osaka Prefecture University), Tomoo NAGAYAMA (Ricoh Company, Ltd.), Jun-ichi HANNA (Tokyo Institute of Technology), Katsuyoshi HOSHINO (Chiba University)
 Technical Committee on Simulation Technology 
 
Chief: Masami KADONAGA (Ricoh Company, Ltd.)
Members: Tomoyuki ITO (Fuji Xerox Co., Ltd.), Tetsuya KAGAWA (Konica Minolta Ltd.), Hiroyuki KAWAMOTO (Waseda University), Masao NAKANO (Canon Inc.), Nobuyuki NAKAYAMA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Satoshi HASEBE (Fuji Xerox Co., Ltd.), Jun HIRABAYASHI (Canon Inc.), Masataka MAEDA (Brother Industries, Ltd.), Junichi MURAKOSO (Fujitsu Laboratories Ltd.)
 Technical Committee on Digital Fabrication 
 
Chief: Shinri SAKAI (The University of Tokyo)
Members: Shinjiro UMEZU (Waseda University), Masaaki ODA (Ulvac, Inc.), Akira SUZUKI (Chiba University), Koei SUZUKI (Ricoh Company, Ltd.), Takao SOMEYA (The University of Tolyo), Shinichi NISHI (JAPERA), Masahiko FUJII (Fuji Xerox Co., Ltd.)
 Technical Committee on Sensibility Kansei on Imaging 
 
Chief: Akira IGARASHI (JACI)
Members: Kenji KAGITANI (Ricoh Company, Ltd.), Shigeru KITAKUBU (Nippon Institute of Technology), Masatoshi KUMUT|RA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Tatsuo TAKEUCHI (Canon Inc.), Tatsuya TADA (Canon Inc.), Mitsuko NISHIURA (Kyocera Document Solutions Inc.), Yoshihiro HATTORI (Konica Minolta Inc.), Masahiko FUJII (Fuji Xerox Co., Ltd.), Makoto MATSUKI (former NTT Qualis), Masaaki YOKOYAMA (Osaka University),
Conference Committee 
Chairperson: Takao ABE (Shinshu University)
Members: Masaru OHNISHI (Mimaki Engineering Co., Ltd.), Norihisa KOBAYASHI (Chiba University), Tatsuo TAKEUCHI (Canon Inc.), Yoshikazu NAKAYAMA (Shikoku Polytechnic college), Hiroshi Yamazaki (former Konica Minolta)
Business Committee 
Chairperson: Toyoshi OHASHI (Mitshubishi Chemical Corporation)
Members: Yasuhiro UEHARA (Fuji Xerox Co., Ltd.)
Reference Standards Committee
  Cooperation with the Technical Committees on Image Evaluation Technology (Chief: Tetsuya ITO) and Toner Technology (Chief: Tatsuya TADA).
Lecture Course Committee
  Cooperation with the Technical committee on Simulation Technology (Chief: Masami KADONAGA).
Lecture Course General Chair Hisao KUROSU (Ricoh Company, Ltd.)
Lecture Course Members
Nobuyuki ITO (Canon Inc.), Shigeru INABA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Minoru KASAMA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Ritsuo MANDOH (Oji Paper Co., Ltd.), Tsuneo MIZUNO (Takeuchi & Mizuno International Patent Office), Hiroshi YAMAZAKI (former Konica Minolta), Koichi YOSHIZAWA (Seiko Epson Corporation), Minoru YOSHIDA (Toshiba Tec Corporation), Mitsuo WADA (Mitsubishi Chemical Corporation),
Steering Committee
Chairperson: Tatsuo TAKEUCHI (Canon Inc.)
Vice-Chairperson: Shigeru KITAKUBO (Nippon Institute of Technology)
Vice-Chairperson: Hiroki KOJIMA (Canon Finetech Inc.)
Members: Hirohito KONDOH (Kyocera Document Solutions Inc.), Nobuyuki NAKAYAMA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Kiyofumi HASHIMOTO (Konica Minolta Inc.),
Kansai Committee 
Chairperson: Yoshitaka KITAOKA (Panasonic System Networks Co., Ltd.)
Members: Masakazu IWATA (Sanyo Chemical Industries, Ltd.), Hirokazu OKURA (Mitsubishi Paper Mills Limited), Seiichi KANEMOTO (Brother Industries Ltd.), Atsushi KANO (Kyocera Document Solutions), Tetsuya KAWAKAMI (Kyocera Corporation), Yoshihiro Shojo (Murata Machinery, Ltd.), Yuji TAKASHIMA (HighLand Tech), Hiroyoshi NAITO (Osaka Prefecture University), Yoshikazu NAKAYAMA (Shikoku Polytechnic college), Suguru NAGAE (Mitsubishi Electric Corporation), Toshiya NATSUHARA (Konica Minolta Inc.), Toshimasa HAMADA (Sharp Corporation), Matsusaka Shuji (Kyoto University), Yasunori MIKATA (Bando Chemical Industries, Ltd.), Hiroshi MIZUHATA (Kao Corporation), Masashi YAMAMOTO (Ricoh Company, Ltd.), Masaaki YOKOYAMA (Osaka University)
Nomination Committee 
Chairperson: Hiroyoshi NAITO (Osaka Prefecture University),
Members: Takao ABE (Shinshu University), Toyoshi OHASHI (Mitsubishi Chemical Corportion), Makoto OMODANI (Tokai University), Seiichi KANEMOTO (Brother Industries Ltd.), Yoshitaka KITAOKA (Panasonic System Networks Co., Ltd.) Shinri SAKAI (The University of Tokyo), Nobuyuki NAKAYAMA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Setsuji TATSUMI (Fujifilm Corporation), Nobuyuki NAKAYAMA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Norio NAGAYAMA (Ricoh Company, Ltd.), Toshimasa HAMADA (Sharp Corporation), Jun-ichi HANNA (Tokyo Institute of Technology),
Finance Committee
Chairperson: Setsuji TATSUMI (Fujifilm Corporation)
Members: Toshihiro KASAI (Toshiba Tec Corporation), Fumi JINNO (Oji Nepia Co., Ltd.), Hiroshi YAMAZAKI (former Konica Minolta)
International Committee 
Chairperson: Jun-ichi HANNA (Tokyo Institute of Technology)
Members: Tateki OKA (Konica Minolta Inc.), Takashi KITAMURA (Chiba University), Manabu TAKEUCHI (U-tec Corporation), Yoshikazu NAKAYAMA (Shikoku Polytechnic college), Yasushi HOSHINO (Tokyo Denki University)
Public Information Committee 
Chairperson: Norio NAGAYAMA (Ricoh Company, Ltd.)
Vice-Chairperson: Toshifumi SATO (Tokyo Polytechnic University)
Members: Masatoshi KIMURA (Fuji Xerox Co., Ltd.) Hiroyoshi NAITO (Osaka Prefecture University), Kazuhiro NAKAJIMA (Canon Inc.), Yoshihiro HATTORI (Konica Minolta Inc.), Yasuaki WATANABE (Fuji Xerox Co., Ltd.)
Planning Committee 
Chairperson: Shinri SAKAI (The University of Tokyo)
Members: Akira ISHII (Fuji Xerox Co., Ltd.), Hirokazu OKURA (Mitsubishi Paper Mills Limited), Yoshitaka KITAOKA (Panasonic System Networks Co., Ltd.) Kazuhiro NAKAJIMA (Canon Inc.), Yoshihiro HATTORI (Konica Minolta Inc.), Yoshihiko HOTTA (Ricoh Company, Ltd.), Hironobu MORISHITA (Idemitsu Kosan Co., Ltd.)
Innovaion Committee 
Chairperson:  
Members: Hirokazu OKURA (Mitsubishi Paper Mills Limited), Toyoshi OHASHI (Mitsubishi Chemical Corportion), Makoto OMODANI (Tokai University), Tatsuo TAKEUCHI (Canon Inc.), Nobuyuki NAKAYAMA (Fuji Xerox Co., Ltd.), Norio NAGAYAMA (Ricoh Company, Ltd.), Jun-ichi HANNA (Tokyo Institute of Technology), Hiroshi YAMAZAKI (former Konica Minolta)
[FY2010/2011](in Japanese)<< >>[FY2014]
ISJ(top)]  >>  [Committee]  >>  Committee Organization (FY2012/2013)